Difference between revisions of "User:Tammie/Crossbreeding"
From A Wiki in the Desert
(→Musty) |
|||
| Line 278: | Line 278: | ||
| TV || || 4 || 4 || -12 || 4 || -1 || -10 ||align="left"| | | TV || || 4 || 4 || -12 || 4 || -1 || -10 ||align="left"| | ||
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TL || || || | + | | TL || || || -3? || || || || ||align="left"| |
|} | |} | ||
Revision as of 17:28, 15 February 2020
My Vines
| Vine | Left Split | Right Splint | Hue | Starting Grapes |
|---|---|---|---|---|
| Tammie #1 | Appreciation | Amusement | 12 | |
| Tammie # 2 | Amusement | Appreciation | 12 | |
Tend Charts
Tammie #1
Fat
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | -3 | -1 | 3 | -1 | ||||
| MG | 4 | -1 | 1 | 5 | 0 | -9 | ||
| PO | 1 | 1 | 4 | 0 | -2 | -1 | -5 | |
| SL | 1 | -3 | 1 | -2 | 0 | -3 | -13 | |
| SV | -2 | -3 | -3 | 3 | 2 | -5 | ||
| TV | ||||||||
| TL |
Musty
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +4 | +2 | +3 | +4 | -? | +2 | -1 | |
| MG | -? | +4 | -2 | +2 | +3 | -? | -5 | |
| PO | 4 | 4 | 0 | -8 | ||||
| SL | 1 | 2 | 4 | -3? | -2? | -1 | ||
| SV | 3 | 4 | -1 | -1 | -2 | -13 | ||
| TV | 2 | 7 | 1 | -13 | ||||
| TL | -1 | 3 | -3 | -4 | -2 | -1 | -4 |
Rustle
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 1 | -1 | -3 | 0 | 2 | -1 | -6 | |
| MG | -1 | 0 | -2 | 5 | -1? | 2 | -5 | |
| PO | -2 | -1? | -2 | -1 | 3 | 3 | -10 | |
| SL | ||||||||
| SV | ||||||||
| TV | ||||||||
| TL |
Sagging
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +2 | -3 | +3 | -2? | -3? | +3 | -11 | |
| MG | 4 | 3 | -1 | 5 | 3 | 2 | -3 | |
| PO | -2? | 2 | 2 | 4 | 3 | -9 | ||
| SL | 4 | 1 | -3 | 3 | 2 | -13 | ||
| SV | 2 | 1 | 0 | -4 | -3 | -3 | ||
| TV | 4 | 3 | 0 | -2? | 3 | -3 | ||
| TL | 4 | 4 | 6 | 2 | -3 | -3 |
Shimmer
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +1 | +1 | +1 | +3 | +2 | +2 | -11 | |
| MG | -3 | -1 | 0 | 6 | -3 | 3 | -12 | |
| PO | -2? | 2 | 1 | 1 | -2 | -9 | ||
| SL | 0 | -3? | -3 | -1 | -2 | 0 | -3 | |
| SV | ||||||||
| TV | ||||||||
| TL |
Shrivel
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +1 | +2 | +1 | +8 | -1 | +4 | -11 | |
| MG | -4 | 10 | 3 | -9 | ||||
| PO | -1? | -1 | 3 | 2 | -3 | |||
| SL | -3 | 3 | -2 | -4? | 2 | 4 | -7 | |
| SV | 2 | 4 | 1 | -4? | 2 | -4 | ||
| TV | -2 | 4 | 1 | 2 | 4 | -1 | -2 | |
| TL | 2 | -1 | 4 | -4 | -1? | -4 |
Wilting
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 0 | -2? | -1 | -1 | +3 | +6 | -10 | |
| MG | +1 | -? | 0 | -4 | 0 | -2 | -7 | |
| PO | 0 | 0 | -2 | -6 | 3 | -1? | -3 | |
| SL | 2 | -1? | 0 | 5 | 2 | 4 | -3 | |
| SV | -3 | 2 | 2 | -1 | 2 | -2 | -4 | |
| TV | 4 | 3 | 6 | 4 | 3 | -13 | ||
| TL | -2 | 1 | -3 | 3 | -1 | -10 |
Tammie # 2
Fat
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | -? | -? | +1 | +10 | +3 | -? | -8 | |
| MG | 4 | -1 | -5 | 9 | -2 | 0 | -3 | |
| PO | 1 | 1 | -4 | 15 | -2 | -1 | -7 | |
| SL | 1 | -3 | 5 | -8 | 0 | -3 | -10 | |
| SV | -2 | 0 | 5 | -9 | 3 | 2 | -13 | |
| TV | 2 | 4 | 5 | 3 | -6 | |||
| TL | 2 | -6 | -7 | 0 | 1 | -5 |
Musty
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 4 | 2 | -4 | 4 | 0 | 2 | -8 | |
| MG | 4 | -4 | -1 | 3 | -1 | -8 | ||
| PO | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | -3 | -7 | |
| SL | 1 | -2 | 8 | -1? | -3 | -2? | -3 | |
| SV | 3 | 4 | -4 | -12 | -1 | -2 | -14 | |
| TV | -1 | -2 | -3 | -7 | 1 | -3 | -5 | |
| TL |
Rustle
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 1 | -1 | 6 | 7 | 2 | -1 | -14 | |
| MG | 5 | 10 | -2? | 2 | -3 | |||
| PO | 0 | 2 | 3 | 3 | -1 | |||
| SL | 1 | -1 | -4 | -5 | 4 | 3 | -9 | |
| SV | ||||||||
| TV | ||||||||
| TL |
Sagging
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 2 | -1? | -2 | -10? | -2? | 3 | -11 | |
| MG | 4 | 3 | 6 | 13 | 3 | 2 | -6 | |
| PO | 2 | 7 | 5 | -2 | 3 | -4 | ||
| SL | 4 | 1 | 5 | 1 | 3 | 2 | -6 | |
| SV | 2 | 1 | 7 | 6 | -2 | -3 | -13 | |
| TV | 4 | 3 | -1 | -7 | -1 | 3 | -4 | |
| TL |
Shimmer
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 1 | 1 | 0 | 10 | 2 | 2 | -2 | |
| MG | -3? | 3 | 3 | 3 | -11 | |||
| PO | -3 | 2 | 3 | 0 | -2? | -4 | ||
| SL | -3 | -2 | 3 | -2 | 0 | -14 | ||
| SV | 2 | 4 | -3 | 7 | -1 | 2 | -10 | |
| TV | ||||||||
| TL |
Shrivel
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +1 | +2 | +4 | +13 | -1 | +4 | -13 | |
| MG | -1? | -1? | -4 | 10 | 0 | 3 | -9 | |
| PO | -2 | -1 | 1 | -12 | 3 | 2 | -1 | |
| SL | 3 | -5 | 10 | 2 | 4 | -4 | ||
| SV | 4 | 3 | 7 | -1 | -1? | -1 | -4 | |
| TV | 4 | 4 | -12 | 4 | -1 | -10 | ||
| TL | -3? |
Wilting
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | -2 | -1 | 3 | 4 | -14 | |||
| MG | ||||||||
| PO | ||||||||
| SL | ||||||||
| SV | ||||||||
| TV | ||||||||
| TL |