Difference between revisions of "Wine/Oruse6"
From A Wiki in the Desert
(→Rustle) |
(→Musty) |
||
| Line 40: | Line 40: | ||
! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ||
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | AS || 5 || 2 || -4 || 0 || 0 || | + | | AS || 5 || 2 || -4 || 0 || 0 || 14 || -1 ||align="left"| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | MG || -1 || 4 || -4 || 3 || 3 || | + | | MG || -1 || 4 || -4 || 3 || 3 || 12 || -5 ||align="left"| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | PO || -3 || 0 || 3 || -3 || 0 || | + | | PO || -3 || 0 || 3 || -3 || 0 || 7 || -8 ||align="left"| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SL || 7 || -2 || 8 || -3 || -3 || | + | | SL || 7 || -2 || 8 || -3 || -3 || 5 || -1 ||align="left"| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SV || -4 || 4 || -4 || -3 || -1 || | + | | SV || -4 || 4 || -4 || -3 || -1 || 5 || -13 ||align="left"| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TV || -6 || -2 || 3 || -3 || 1 || | + | | TV || -6 || -2 || 3 || -3 || 1 || -12 || -13 ||align="left"| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TL || -6 || 3 || 4 || 3 || -2 || | + | | TL || -6 || 3 || 4 || 3 || -2 || 3 || -4 ||align="left"| |
|} | |} | ||
Revision as of 20:21, 13 June 2020
Phenotype (AGSSSV)
| Vine | Starting Grape No. | Hue |
|---|---|---|
| Oruse #6 | 11 | White |
Key
See the Abbreviations page.
Fat
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | -4 | -3 | 1 | -2 | -3 | -4 | -1 | |
| MG | 5 | -1 | -5 | 0 | -2 | -1 | -9 | |
| PO | 1 | 1 | -4 | 3 | -2 | 12 | -5 | |
| SL | 8 | -3 | 5 | 4 | 0 | -2 | -13 | |
| SV | 1 | 0 | 5 | 4 | 3 | -10 | -5 | |
| TV | -4 | 4 | 5 | 2 | 3 | 8 | -7 | |
| TL | -2 | 2 | -6 | -1 | 0 | 2 | -11 |
Musty
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 5 | 2 | -4 | 0 | 0 | 14 | -1 | |
| MG | -1 | 4 | -4 | 3 | 3 | 12 | -5 | |
| PO | -3 | 0 | 3 | -3 | 0 | 7 | -8 | |
| SL | 7 | -2 | 8 | -3 | -3 | 5 | -1 | |
| SV | -4 | 4 | -4 | -3 | -1 | 5 | -13 | |
| TV | -6 | -2 | 3 | -3 | 1 | -12 | -13 | |
| TL | -6 | 3 | 4 | 3 | -2 | 3 | -4 |
Rustle
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | -3 | -1 | 6 | 2 | 2 | 12 | -6 | |
| MG | 2 | 0 | 5 | -2 | -3 | 12 | -5 | |
| PO | 5 | -3 | 0 | -3 | 3 | 2 | -10 | |
| SL | 1 | -1 | -4 | 2 | 4 | 11 | -4 | |
| SV | 6 | 4 | 6 | 1 | 1 | 8 | -2 | |
| TV | 2 | -1 | 3 | 2 | 1 | 12 | -6 | |
| TL | -3 | -3 | -3 | 1 | -2 | 15 | -2 |
Sagging
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 6 | -3 | -2 | 4 | -3 | x | -11 | |
| MG | 6 | 3 | 6 | 4 | 3 | x | -3 | |
| PO | -6 | 2 | 7 | -3 | -2 | x | -9 | |
| SL | -4 | 1 | 5 | 0 | 3 | x | -13 | |
| SV | -2 | 1 | 7 | 1 | -2 | x | -3 | |
| TV | 7 | 3 | -1 | 0 | -1 | x | -3 | |
| TL | 7 | -2 | 7 | 2 | 2 | x | -3 |
Shimmer
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | -2 | 1 | 0 | 2 | 2 | x | -11 | |
| MG | 6 | -1 | 3 | 2 | -3 | x | -12 | |
| PO | -1 | 2 | 3 | 0 | -2 | x | -9 | |
| SL | 5 | -3 | -2 | 3 | -2 | x | -3 | |
| SV | 3 | 4 | -3 | -3 | -1 | x | -4 | |
| TV | -4 | 4 | -5 | -2 | 3 | x | -10 | |
| TL | 6 | -1 | -4 | 3 | 3 | x | -5 |
Shrivel
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 4 | 2 | 4 | 4 | -1 | x | -11 | |
| MG | 8 | -3 | -4 | -1 | 0 | x | -9 | |
| PO | 1 | -1 | 1 | 0 | 3 | x | -3 | |
| SL | 4 | 3 | -5 | -3 | 2 | x | -7 | |
| SV | 2 | 3 | 7 | 4 | -3 | x | -9 | |
| TV | -4 | 4 | 4 | 1 | 4 | x | -2 | |
| TL | 6 | -1 | -3 | -3 | -1 | x | -4 |
Wilting
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 8 | -3 | -2 | 1 | 3 | x | -10 | |
| MG | 0 | 0 | 8 | 1 | 0 | x | -7 | |
| PO | 0 | 0 | 0 | 4 | 3 | x | -3 | |
| SL | 8 | -1 | 1 | 2 | 2 | x | -3 | |
| SV | -1 | 2 | 0 | -3 | 2 | x | -4 | |
| TV | -5 | 0 | 6 | 2 | 4 | x | -13 | |
| TL | 6 | 1 | 0 | -1 | -3 | x | -10 |