Difference between revisions of "Wine/Rags14"
From A Wiki in the Desert
| Line 1: | Line 1: | ||
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1zeyKgYb_RXAGpnOaD5j36zWEC_ZTLgrkmsxMUItJLBg/edit?usp=sharing | https://docs.google.com/spreadsheets/d/1zeyKgYb_RXAGpnOaD5j36zWEC_ZTLgrkmsxMUItJLBg/edit?usp=sharing | ||
| − | + | == Phenotype ( GGGVV ) == | |
| − | == Phenotype ( | ||
{| border="1" cellpadding="5" cellspacing="1" | {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="1" | ||
|- | |- | ||
! Vine !! SG !! Hue | ! Vine !! SG !! Hue | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Rags#14 || || |
|- | |- | ||
| Left || Right || | | Left || Right || | ||
| Line 19: | Line 18: | ||
! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ||
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | AS || -1 || -3 || | + | | AS || -1 || -3 || x || -2 || 3 || -3 || -8 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | MG | + | | MG x ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | PO || 1 || 1 || | + | | PO || 1 || 1 || x || 3 || -2 || -1 || -11 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SL || 1 || -3 || | + | | SL || 1 || -3 || x || 4 || 0 || -3 || -10 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SV || -2 || 0 || | + | | SV || -2 || 0 || x || 4 || 3 || 2 || -11 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TV || 2 || 4 || | + | | TV || 2 || 4 || x || 2 || 3 || 0 || -2 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TL || -1 || 2 || | + | | TL || -1 || 2 || x || -1 || 0 || 1 || -3 ||align="left| |
| − | |} | + | |} |
| − | + | ||
== Musty == | == Musty == | ||
{| border="1" cellpadding="5" cellspacing="1" style="font-family:courier new; background-color:linen;" | {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="1" style="font-family:courier new; background-color:linen;" | ||
| Line 39: | Line 38: | ||
! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ||
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | AS || 4 || 2 || | + | | AS || 4 || 2 || x || 0 || 0 || 2 || -6 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | MG || 0 || 4 || | + | | MG || 0 || 4 || x || 3 || 3 || -1 || -12 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | PO || 0 || 0 || | + | | PO || 0 || 0 || x || -3 || 0 || -3 || -9 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SL || 1 || -2 || | + | | SL || 1 || -2 || x || -3 || -3 || -2 || -7 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SV || 3 || 4 || | + | | SV || 3 || 4 || x || -3 || -1 || -2 || -10 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TV || -1 || -2 || | + | | TV || -1 || -2 || x || -3 || 1 || -3 || -9 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TL || -1 || 3 || | + | | TL || -1 || 3 || x || 3 || -2 || -1 || -5 ||align="left| |
| − | |} | + | |} |
| − | + | ||
== Rustle == | == Rustle == | ||
{| border="1" cellpadding="5" cellspacing="1" style="font-family:courier new; background-color:linen;" | {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="1" style="font-family:courier new; background-color:linen;" | ||
| Line 59: | Line 58: | ||
! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ||
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | AS || 1 || -1 || | + | | AS || 1 || -1 || x || 2 || 2 || -1 || -10 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | MG || -1 || 0 || | + | | MG || -1 || 0 || x || -2 || -3 || 2 || -11 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | PO || -2 || -3 || | + | | PO || -2 || -3 || x || -3 || 3 || 3 || -7 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SL || 1 || -1 || | + | | SL || 1 || -1 || x || 2 || 4 || 3 || -3 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SV || -3 || 4 || | + | | SV || -3 || 4 || x || 1 || 1 || -3 || -3 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TV || 0 || -1 || | + | | TV || 0 || -1 || x || 2 || 1 || 0 || -2 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TL || -1 || -3 || | + | | TL || -1 || -3 || x || 1 || -2 || 2 || -10 ||align="left| |
| − | |} | + | |} |
| − | + | ||
== Sagging == | == Sagging == | ||
{| border="1" cellpadding="5" cellspacing="1" style="font-family:courier new; background-color:linen;" | {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="1" style="font-family:courier new; background-color:linen;" | ||
| Line 79: | Line 78: | ||
! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ||
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | AS || 2 || -3 || | + | | AS || 2 || -3 || x || 4 || -3 || 3 || -7 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | MG || 4 || 3 || | + | | MG || 4 || 3 || x || 4 || 3 || 2 || -2 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | PO || -3 || 2 || | + | | PO || -3 || 2 || x || -3 || -2 || 3 || -10 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SL || 4 || 1 || | + | | SL || 4 || 1 || x || 0 || 3 || 2 || -10 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SV || 2 || 1 || | + | | SV || 2 || 1 || x || 1 || -2 || -3 || -10 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TV || 4 || 3 || | + | | TV || 4 || 3 || x || 0 || -1 || 3 || -10 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TL || 4 || -2 || 2 || | + | | TL || 4 || -2 || x || 2 || 2 || -3 || -2 ||align="left| |
| − | |} | + | |} |
| − | + | ||
== Shimmer == | == Shimmer == | ||
{| border="1" cellpadding="5" cellspacing="1" style="font-family:courier new; background-color:linen;" | {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="1" style="font-family:courier new; background-color:linen;" | ||
| Line 99: | Line 98: | ||
! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ||
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | AS || 1 || 1 || | + | | AS || 1 || 1 || x || 2 || 2 || 2 || -10 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | MG || -3 || -1 || | + | | MG || -3 || -1 || x || 2 || -3 || 3 || -9 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | PO || -3 || 2 || | + | | PO || -3 || 2 || x || 0 || -2 || -2 || -4 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SL || 0 || -3 || | + | | SL || 0 || -3 || x || 3 || -2 || 0 || -4 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SV || 2 || 4 || - | + | | SV || 2 || 4 || x || -3 || -1 || 2 || -6 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TV || 0 || 4 || | + | | TV || 0 || 4 || x || -2 || 3 || 0 || -9 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TL || -2 || -1 || | + | | TL || -2 || -1 || x || 3 || 3 || 0 || -4 ||align="left| |
| − | |} | + | |} |
| − | + | ||
== Shrivel == | == Shrivel == | ||
{| border="1" cellpadding="5" cellspacing="1" style="font-family:courier new; background-color:linen;" | {| border="1" cellpadding="5" cellspacing="1" style="font-family:courier new; background-color:linen;" | ||
| Line 119: | Line 118: | ||
! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ||
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | AS || 1 || 2 || | + | | AS || 1 || 2 || x || 4 || -1 || 4 || -4 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | MG || -3 || -3 || | + | | MG || -3 || -3 || x || -1 || 0 || 3 || -5 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | PO || -2 || -1 || | + | | PO || -2 || -1 || x || 0 || 3 || 2 || -3 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SL || -3 || 3 || | + | | SL || -3 || 3 || x || -3 || 2 || 4 || -10 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SV || 4 || 3 || | + | | SV || 4 || 3 || x || 4 || -3 || -1 || -2 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TV || -2 || 4 || | + | | TV || -2 || 4 || x || 1 || 4 || -1 || -8 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TL || 2 || -1 || -3 || 1 | + | | TL || 2 || -1 || x || -3 || -1 || -1 || -3 ||align="left| |
|} | |} | ||
| Line 139: | Line 138: | ||
! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ||
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | AS || 0 || -3 || | + | | AS || 0 || -3 || x || 1 || 3 || 4 || -8 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | MG || 1 || 0 || | + | | MG || 1 || 0 || x || 1 || 0 || -2 || -11 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | PO || 0 || 0 || | + | | PO || 0 || 0 || x || 4 || 3 || -2 || -9 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SL || 2 || -1 || | + | | SL || 2 || -1 || x || 2 || 2 || 4 || -12 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SV || -3 || 2 || | + | | SV || -3 || 2 || x || -3 || 2 || -2 || -3 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TV || 4 || 0 || | + | | TV || 4 || 0 || x || 2 || 4 || 3 || -6 ||align="left| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TL || -2 || 1 || | + | | TL || -2 || 1 || x || -1 || -3 || -1 || -10 || |
|} | |} | ||
Revision as of 05:56, 20 July 2020
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1zeyKgYb_RXAGpnOaD5j36zWEC_ZTLgrkmsxMUItJLBg/edit?usp=sharing
Phenotype ( GGGVV )
| Vine | SG | Hue |
|---|---|---|
| Rags#14 | ||
| Left | Right |
Key
See the Abbreviations page.
Fat
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | -1 | -3 | x | -2 | 3 | -3 | -8 | |
| MG x | ||||||||
| PO | 1 | 1 | x | 3 | -2 | -1 | -11 | |
| SL | 1 | -3 | x | 4 | 0 | -3 | -10 | |
| SV | -2 | 0 | x | 4 | 3 | 2 | -11 | |
| TV | 2 | 4 | x | 2 | 3 | 0 | -2 | |
| TL | -1 | 2 | x | -1 | 0 | 1 | -3 |
Musty
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 4 | 2 | x | 0 | 0 | 2 | -6 | |
| MG | 0 | 4 | x | 3 | 3 | -1 | -12 | |
| PO | 0 | 0 | x | -3 | 0 | -3 | -9 | |
| SL | 1 | -2 | x | -3 | -3 | -2 | -7 | |
| SV | 3 | 4 | x | -3 | -1 | -2 | -10 | |
| TV | -1 | -2 | x | -3 | 1 | -3 | -9 | |
| TL | -1 | 3 | x | 3 | -2 | -1 | -5 |
Rustle
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 1 | -1 | x | 2 | 2 | -1 | -10 | |
| MG | -1 | 0 | x | -2 | -3 | 2 | -11 | |
| PO | -2 | -3 | x | -3 | 3 | 3 | -7 | |
| SL | 1 | -1 | x | 2 | 4 | 3 | -3 | |
| SV | -3 | 4 | x | 1 | 1 | -3 | -3 | |
| TV | 0 | -1 | x | 2 | 1 | 0 | -2 | |
| TL | -1 | -3 | x | 1 | -2 | 2 | -10 |
Sagging
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 2 | -3 | x | 4 | -3 | 3 | -7 | |
| MG | 4 | 3 | x | 4 | 3 | 2 | -2 | |
| PO | -3 | 2 | x | -3 | -2 | 3 | -10 | |
| SL | 4 | 1 | x | 0 | 3 | 2 | -10 | |
| SV | 2 | 1 | x | 1 | -2 | -3 | -10 | |
| TV | 4 | 3 | x | 0 | -1 | 3 | -10 | |
| TL | 4 | -2 | x | 2 | 2 | -3 | -2 |
Shimmer
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 1 | 1 | x | 2 | 2 | 2 | -10 | |
| MG | -3 | -1 | x | 2 | -3 | 3 | -9 | |
| PO | -3 | 2 | x | 0 | -2 | -2 | -4 | |
| SL | 0 | -3 | x | 3 | -2 | 0 | -4 | |
| SV | 2 | 4 | x | -3 | -1 | 2 | -6 | |
| TV | 0 | 4 | x | -2 | 3 | 0 | -9 | |
| TL | -2 | -1 | x | 3 | 3 | 0 | -4 |
Shrivel
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 1 | 2 | x | 4 | -1 | 4 | -4 | |
| MG | -3 | -3 | x | -1 | 0 | 3 | -5 | |
| PO | -2 | -1 | x | 0 | 3 | 2 | -3 | |
| SL | -3 | 3 | x | -3 | 2 | 4 | -10 | |
| SV | 4 | 3 | x | 4 | -3 | -1 | -2 | |
| TV | -2 | 4 | x | 1 | 4 | -1 | -8 | |
| TL | 2 | -1 | x | -3 | -1 | -1 | -3 |
Wilting
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 0 | -3 | x | 1 | 3 | 4 | -8 | |
| MG | 1 | 0 | x | 1 | 0 | -2 | -11 | |
| PO | 0 | 0 | x | 4 | 3 | -2 | -9 | |
| SL | 2 | -1 | x | 2 | 2 | 4 | -12 | |
| SV | -3 | 2 | x | -3 | 2 | -2 | -3 | |
| TV | 4 | 0 | x | 2 | 4 | 3 | -6 | |
| TL | -2 | 1 | x | -1 | -3 | -1 | -10 |