Difference between revisions of "Wine/Frivolity"
From A Wiki in the Desert
m |
|||
| Line 150: | Line 150: | ||
| TV ||+3 || -3 || -2 || +1 ||+2 ||+10 || -14 ||align="left"| | | TV ||+3 || -3 || -2 || +1 ||+2 ||+10 || -14 ||align="left"| | ||
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TL || <= -3 || +8 || +1 || +4 || -2 || -3 || -7 ||align="left"| | + | | TL || <= -3 || +8 || +1 || +4 || -2 || -3 || -7 || T8 ||align="left"| |
|} | |} | ||
Revision as of 15:25, 3 April 2018
Phenotype (ACCSS)
| Vine | Starting Grape No. | Hue |
|---|---|---|
| Frivolity | 12 |
Key
See the Abbreviations page.
Fat
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +7 | -3 | +4 | -3 | +3 | +7 | -11 | |
| MG | +2 | +11 | -3 | <=0 | <=0 | <=0 | -6 | |
| PO | <=-2 | +5 | +2 | <=0 | <=0 | +5 | -10 | |
| SL | -1 | -1 | 0 | +1 | <=0 | -1 | -8 | |
| SV | +2 | +10 | +4 | +1 | +1 | -4 | -2 | T8 |
| TV | 0 | +12 | +4 | -2 | +3 | +1 | -1 | |
| TL | +4 | +1 | +3 | +3 | +4 | +5 | -14 |
Musty
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +8 | -8 | +1 | -2 | +4 | +2 | -8 | |
| MG | -5 | -2 | 0 | +4 | +2 | +5 | -4 | T8 |
| PO | <=0 | +6 | -2 | +2 | <=0 | +6 | -8 | |
| SL | +2 | +12 | +2 | -1 | -2 | +6 | -5 | T8 |
| SV | -4 | -1 | +3 | +1 | +4 | +8 | -4 | T8 |
| TV | +5 | +9 | 0 | +1 | 0 | -5 | -9 | |
| TL | +6 | +12 | -2 | <=0 | <=0 | <=-2 | -14 |
Rustle
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +2 | +3 | -2 | 0 | <=0 | -4 | -14 | |
| MG | -4 | +11 | -3 | <=0 | 0 | +3 | -1 | |
| PO | -5 | +10 | -3 | +4 | -3 | +11 | -1 | T8 |
| SL | +7 | +7 | +2 | +2 | -1 | -11 | -13 | |
| SV | -5 | -3 | -1 | +1 | +2 | -8 | -6 | |
| TV | +7 | +6 | -3 | +1 | +1 | <=0 | -7 | |
| TL | +2 | -9 | +4 | +3 | +3 | -1 | -14 |
Sagging
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +2 | +3 | +4 | -3 | +2 | 0 | -4 | Recheck A |
| MG | +6 | +6 | 0 | <=0 | +1 | <=0 | -13 | |
| PO | +1 | -6 | +2 | +2 | +4 | +12 | -6 | T8 |
| SL | -4 | -1 | +1 | <=-2 | -3 | -7 | -8 | |
| SV | +5 | +6 | +2 | <=-3 | +2 | -8 | -10 | |
| TV | +5 | -2 | +1 | <=0 | +4 | +4 | -8 | |
| TL | 0 | -7 | +1 | +4 | -2 | +12 | -13 |
Shimmer
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | <=-2 | +12 | -3 | +4 | +4 | +6 | -14 | |
| MG | -5 | +12 | -1 | +4 | 0 | +8 | -5 | T8 |
| PO | +5 | -2 | 0 | +2 | <= 0 | +1 | -12 | |
| SL | +6 | +5 | -3 | +1 | +4 | +5 | -5 | |
| SV | +3 | +8 | -2 | -2 | -2 | -9 | -2 | |
| TV | -3 | +2 | -2 | +1 | 0 | +12 | -10 | |
| TL | 0 | -6 | +1 | -3 | -2 | -9 | -4 |
Shrivel
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +2 | +4 | +4 | +1 | -1 | +2 | -8 | |
| MG | +8 | +9 | +4 | 0 | -1 | +1 | -9 | T8 |
| PO | +2 | +3 | -1 | +2 | +4 | 0 | -9 | |
| SL | <=0 | +10 | -3 | +1 | <=0 | +4 | -6 | |
| SV | +8 | +9 | +1 | <=0 | +4 | <=0 | -10 | |
| TV | -1 | 0 | -1 | -2 | -3 | -6 | -4 | T8 |
| TL | +8 | +10 | 0 | -2 | +4 | +8 | -11 |
Wilting
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 0 | -6 | +1 | 0 | -1 | -7 | -13 | ||
| MG | +1 | +7 | -3 | <=0 | +3 | +5 | -4 | ||
| PO | +5 | +7 | -1 | <=-1 | +1 | -9 | -13 | ||
| SL | -1 | +11 | +4 | -3 | 0 | +7 | -2 | T8 | |
| SV | -4 | +7 | +4 | -1 | +3 | +9 | -13 | ||
| TV | +3 | -3 | -2 | +1 | +2 | +10 | -14 | ||
| TL | <= -3 | +8 | +1 | +4 | -2 | -3 | -7 | T8 |