Difference between revisions of "Wine/Distraction"
From A Wiki in the Desert
m |
m |
||
| Line 88: | Line 88: | ||
| SV || +1 || -2 || +10 || -3 || +2 || -2 || -10 ||align="left"| | | SV || +1 || -2 || +10 || -3 || +2 || -2 || -10 ||align="left"| | ||
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TV || | + | | TV || -3 || 0 || -5 || <=0 || +4 || -2 || -8 ||align="left"| |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| TL || +2 || +1 || -9 || +4 ||-2 || +2 || -13 ||align="left"| | | TL || +2 || +1 || -9 || +4 ||-2 || +2 || -13 ||align="left"| | ||
Revision as of 09:02, 25 April 2018
Phenotype (GG)
| Vine | Starting Grape No. | Hue |
|---|---|---|
| Distraction | 10 | White |
Key
See the Abbreviations page.
Fat
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +3 | +3 | -8 | <=0 | +3 | <=-1 | -11 | |
| MG | -3 | -1 | +5 | 0 | -2 | -1 | -6 | |
| PO | +3 | <=0 | -4 | <=0 | <=0 | <=0 | -10 | |
| SL | +1 | +4 | -8 | +1 | -1 | +3 | -8 | |
| SV | +2 | +4 | -2 | +1 | +1 | 0 | -2 | |
| TV | +1 | +4 | 0 | -2 | +3 | +1 | -1 | |
| TL | +3 | +3 | -3 | +3 | +4 | -3 | -14 |
Musty
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +3 | +2 | -5 | -2 | +4 | -2 | -8 | |
| MG | 0 | 0 | +12 | +4 | +2 | +3 | -4 | T8 |
| PO | <=0 | +4 | -6 | +2 | <=0 | +4 | -8 | |
| SL | +3 | +2 | +4 | <=0 | <=0 | <=0 | -5 | |
| SV | +3 | +2 | +4 | <= -1 | -2 | <=0 | -5 | |
| TV | -1 | +1 | -6 | +1 | <=0 | <=-3 | -9 | |
| TL | +2 | +2 | +4 | <= -1 | +2 | +4 | -14 |
Rustle
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | <=0 | 1 | 12 | <=0 | <=0 | <=0 | -14 | |
| MG | +4 | +3 | -5 | -3 | 0 | +1 | -1 | |
| PO | -3 | +4 | +3 | +4 | -3 | -1 | -1 | T8 |
| SL | <=0 | <=0 | -8 | +2 | <=0 | <=0 | -13 | |
| SV | +2 | -1 | +5 | +1 | +2 | 0 | -6 | |
| TV | -1 | +4 | +3 | +1 | +1 | -2 | -7 | T8 |
| TL | +4 | +1 | -8 | +3 | +3 | +1 | -12 |
Sagging
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | -2 | -1 | -6 | -3 | +2 | +2 | -4 | |
| MG | +3 | +2 | +8 | -3 | +1 | 0 | -13 | |
| PO | 0 | +4 | -8 | +2 | +4 | 0 | -6 | |
| SL | +1 | -1 | +11 | -2 | -3 | +3 | -8 | T8 |
| SV | +1 | -2 | +10 | -3 | +2 | -2 | -10 | |
| TV | -3 | 0 | -5 | <=0 | +4 | -2 | -8 | |
| TL | +2 | +1 | -9 | +4 | -2 | +2 | -13 |
Shimmer
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +1 | +4 | +3 | +4 | +4 | -2 | -14 | |
| MG | +2 | 0 | +5 | +4 | 0 | 0 | -5 | T8 |
| PO | <=0 | <=0 | +10 | +2 | <=0 | 0 | -12 | |
| SL | +1 | -3 | +3 | +1 | +4 | -3 | -5 | |
| SV | +4 | +2 | -2 | -2 | -2 | <=0 | -2 | |
| TV | +2 | +2 | -2 | +1 | <=0 | 0 | -10 | |
| TL | +1 | +2 | +5 | -3 | -2 | +1 | -4 |
Shrivel
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +3 | +4 | +8 | -1 | -1 | +2 | -8 | |
| MG | +3 | -3 | +12 | 0 | -1 | +1 | -9 | |
| PO | +1 | -1 | +11 | +2 | +4 | 0 | -9 | T8 |
| SL | 0 | 0 | -1 | +1 | -1 | +2 | -6 | |
| SV | -2 | <= -3 | +7 | -2 | -4 | +3 | -10 | |
| TV | +2 | -2 | -3 | -2 | 0 | +4 | -4 | |
| TL | -1 | 0 | +4 | <=0 | +4 | +2 | -11 |
Wilting
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +2 | +4 | -9 | <=0 | <=0 | +3 | -13 | |
| MG | +4 | +3 | +3 | 0 | +3 | -1 | -4 | |
| PO | <=0 | <=0 | +7 | <=0 | +1 | +1 | -13 | |
| SL | +4 | -1 | +4 | -3 | 0 | +1 | -2 | |
| SV | <=0 | <=0 | -2 | <=0 | +3 | +3 | -13 | |
| TV | 0 | +1 | +6 | +1 | +2 | +2 | -14 | |
| TL | 0 | -2 | +9 | +4 | -2 | +3 | -7 | T8 |