Difference between revisions of "Wine/Balance"
From A Wiki in the Desert
| Line 136: | Line 136: | ||
! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ! Tend !! A !! C !! G !! Q !! K !! S !! V !! Notes | ||
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | AS || 4 || 3 || 4 || 8 || 0 || 0 || -13 ||align="left"| | + | | AS || 4 || 3 || 4 || 8 || 0 || 0 || -13 ||align="left"|confirmed |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | MG || 8 || -1 || -4 || | + | | MG || 8 || -1 || -4 || -6 || 8 || 0 || -9 ||align="left"|confirmed |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | PO || 1 || -1 || 1 || -4 || 4 || 5 || -1 ||align="left"| | + | | PO || 1 || -1 || 1 || -4 || 4 || 5 || -1 ||align="left"|confirmed |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SL || 4 || | + | | SL || 4 || -4 || -5 || -5 || 1 || -5 || -4 ||align="left"|confirmed |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | SV || 2 || 6 || 7 || -3 || -1 || 1 || -4 ||align="left"| | + | | SV || 2 || 6 || 7 || -3 || -1 || 1 || -4 ||align="left"|confirmed |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TV || -4 || 6 || 4 || 2 || -6 || 5 || -10 ||align="left"| | + | | TV || -4 || 6 || 4 || 2 || -6 || 5 || -10 ||align="left"|confirmed |
|- align="right" | |- align="right" | ||
| − | | TL || 6 || 7 || -3 || -4 || 0 || | + | | TL || 6 || 7 || -3 || -4 || 0 || -6 || -13 ||align="left"|confirmed |
|} | |} | ||
Revision as of 21:54, 15 March 2020
| Amusement | Appreciation | Balance | Contemplation | Distraction | Frivolity | Wisdom |
Phenotype (ACGQKS)
| Vine | Starting Grape No. | Hue |
|---|---|---|
| Balance | 8 | White |
Key
See the Abbreviations page.
Fat
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | -4 | 6 | 1 | -1 | 7 | -1 | -8 | confirmed |
| MG | 5 | 8 | -5 | 5 | -6 | -1 | -3 | confirmed |
| PO | 1 | -3 | -4 | 0 | 2 | 1 | -7 | confirmed |
| SL | 8 | -4 | 5 | -2 | 7 | 4 | -10 | confirmed |
| SV | 1 | 0 | 5 | -3 | -3 | 2 | -13 | confirmed |
| TV | -4 | 8 | 5 | 2 | -5 | 3 | -6 | confirmed |
| TL | -2 | 7 | -6 | -1 | 4 | -6 | -5 | confirmed |
Musty
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +5 | +3 | -4 | +4 | +8 | -6 | -8 | confirmed |
| MG | -1 | -4 | -4 | 2 | 7 | -6 | -8 | confirmed |
| PO | -3 | 8 | 3 | 4 | 6 | 4 | -7 | confirmed |
| SL | 7 | -2 | 8 | 4 | -4 | 7 | -3 | |
| SV | -4 | -6 | -4 | -3 | 4 | -4 | -14 | confirmed |
| TV | -6 | 4 | 3 | 7 | 6 | 4 | -5 | confirmed |
| TL | -6 | -6 | -4 | -4 | -2 | 8 | -5 |
Rustle
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | -3 | 6 | 6 | 0 | -6 | -6 | -14 | confirmed |
| MG | 2 | 1 | 5 | 5 | -4 | 2 | -3 | confirmed |
| PO | 5 | -6 | 0 | -1 | 6 | 1 | -1 | confirmed |
| SL | 1 | -3 | -4 | 7 | -1 | 6 | -9 | confirmed |
| SV | 6 | 2 | 6 | -6 | 5 | -6 | -3 | confirmed |
| TV | 2 | 1 | 3 | 7 | 2 | 2 | -14 | confirmed |
| TL | -3 | -3 | -3 | 6 | 4 | 7 | -6 | confirmed |
Sagging
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 6 | 3 | -2 | -4 | -1 | 0 | -11 | confirmed |
| MG | 6 | 0 | 6 | 5 | 7 | -3 | -6 | confirmed |
| PO | -6 | 4 | 7 | 4 | -4 | 3 | -4 | confirmed |
| SL | -4 | -2 | 5 | 0 | 0 | 3 | -6 | confirmed |
| SV | -2 | -6 | 7 | -4 | 2 | 1 | -13 | confirmed |
| TV | 7 | -6 | -1 | -4 | 1 | 8 | -4 | confirmed |
| TL | 7 | 0 | 7 | 6 | -6 | 1 | -10 | confirmed |
Shimmer
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | -2 | -4 | 0 | 3 | -5 | 6 | -2 | confirmed |
| MG | 6 | 4 | 3 | 6 | 1 | 0 | -11 | confirmed |
| PO | -1 | -4 | 3 | 1 | 5 | -2 | -4 | confirmed |
| SL | 5 | 7 | -2 | -1 | 0 | -6 | -14 | confirmed |
| SV | 3 | 2 | -3 | -4 | 2 | 7 | -10 | confirmed |
| TV | -4 | 3 | -5 | 1 | 5 | -3 | -1 | confirmed |
| TL | 6 | -6 | -4 | 7 | 3 | 4 | -10 | confirmed |
Shrivel
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | 4 | 3 | 4 | 8 | 0 | 0 | -13 | confirmed |
| MG | 8 | -1 | -4 | -6 | 8 | 0 | -9 | confirmed |
| PO | 1 | -1 | 1 | -4 | 4 | 5 | -1 | confirmed |
| SL | 4 | -4 | -5 | -5 | 1 | -5 | -4 | confirmed |
| SV | 2 | 6 | 7 | -3 | -1 | 1 | -4 | confirmed |
| TV | -4 | 6 | 4 | 2 | -6 | 5 | -10 | confirmed |
| TL | 6 | 7 | -3 | -4 | 0 | -6 | -13 | confirmed |
Wilting
| Tend | A | C | G | Q | K | S | V | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AS | +8 | -4 | -2 | -1 | -1 | +7 | -14 | |
| MG | 0 | -5 | 8 | -4 | -1 | 4 | -3 | |
| PO | 0 | 0 | 0 | -6 | -1 | -4 | -11 | |
| SL | 8 | -3 | 1 | 5 | 0 | 0 | -12 | |
| SV | -1 | 7 | 0 | -1 | 5 | -4 | -3 | |
| TV | -5 | -6 | 6 | 6 | 2 | 7 | -6 | |
| TL | 6 | 3 | 0 | 3 | 2 | 8 | -10 |